Naudingi patarimai sodininkams
Įsigijote sodinuką? Kyla klausimų kaip pasodinti, genėti lieti ar trešti augalą?

Augalų sodinimas


Ankstyvas pavasaris – nuostabus metas sodinti naujus krūmus pvz: aviečių, serbentų, gervuogių, vaismedžių. Vaismedžius pvz: slyva, obelis, trešnė, vyšnia ir t.t. Taip pat ir gėles pvz: raganės, rožės... Aktyviausias augimas ir šaknų sistemos vystymasis vyksta, kai oro temperatūra būna nuo 5 iki 12 laipsnių, o taip būna arba rudenį, arba ankstyvą pavasarį. Manoma, kad krūmus ir vaismedžius geriau sodinti pavasarį, bei rudenio pradžioje, kol neprasidėjo didelės šalnos. Duobes augalams galima iškasti prieš sodinima arba iškart sodinant. Svarbu, kad žemė būtų gerai išpurenta. Geriausi duobės matmenys yra: 80cm/120cm skersmens ir 50cm/60cm gylio. Gilių duobių nereikia kasti sunkioje žemėje , mes tuomet rinksis vanduo ir taip šaknys mirks vandenyje. Prieš sodinant medelį gerai jį apžiūrime, jei randame sudžiuvusių ar per ilgų šaknelių jas nukerpame su sekatoriumi, kad duobėje jos neužsilenktų. Jei pirkdami medelį gavote jį su moliu ant šaknų tuomet pora valandų prieš sodinimą pamirkykite šaknis vandenyje. Molis buvo naudotas tam, kad augalo šaknys neišdžiūtų. Medį įdėkite į duobę ir užpilkite žemėmis ir jas apmindykite, kad geriau priglustų prie šaknų. NEPAMIRŠKITE MEDELIO PALAISTYTI! ( Taip medeliui bus lengviau prigyti )

Tręšimas


Į sodinimo duobę galite įmaišyti durpių arba komposto. Šviežio mėšlo, nerekomenduojame dėti , nes gali apdeginti medelių šaknis. Lengvoje dirvoje rekomenduojame įmaišyti molio , jį gerai sumaišius su likusia žeme. Taip pat galima tręšti mineralinėmis trašomis tarp 100g ir 200g paprastojo superfostrato ir taip pat tarp 50g ir 100g kalio sulfato. Trąšas gerai sumaišome su likusiu dirvožemiu , nes jos negali būti šalia augalo šaknų.


Genėjimas

Vaismedžių genėjimas yra vienas iš svarbių sodo priežiūros elementų. Genėjimo svarbą dažniausiai nulemia ir žmogiškosios savybės – nauda : derliaus gausumas ir vaisių kokybė. Pirmiausiai šalinkite atžalas ar pernelyg žemai kamiene esančius ūglius. Šalinkite vainike esančias išlūžusias šakas ir šakeles. Šalinkite ligotas šakas. Šalinkite šakas augančias nuo vainiko krašto į vidų (centrą). Trumpinkite pernelyg ištysusias ar tankinančias vainiką menkavertes šakas. Šalinkite žemyn nusvirusias apatinėje vainiko dalyje esančias atiderėjusias šakas Iškirpkite viršutinėje vainiko dalyje vertikaliai esančius gausius ūglius, palikite tuos kurie auga horizontalia kryptimi ar atlenkite vertikalius ūglius atsargiai juos įlauždami. Vaismedžius genėkite saikingai, kai kuriuos genėjimo darbus galėsite atlikti ir vegetacijos metu – šalinti gausias atžalas ar jaunus ūglius, retinti tankias šakas ir ypač gausias vaisių užuomazgas.

Augalų priežiūra

Šakelių karpymas ir medžių bei krūmų tręšimas : Dar nepradėjus tekėti sulai reikia apkarpyti medžius ir vaiskrūmius. Tai galima daryti pirmomis šiltesnėmis pavasario dienomis . Nereikalingas, žiemą aplūžinėjusias, sausas, ligotas šakeles irgi reikia nukarpyti. Vaismedžių balinimas: Taip pat reikia nepamiršti medelius / krūmelius balinti, nes žemei sušilus pradeda išlįs įvairūs kenkėjai / parazitai.


0
         

 .